PRVA.
Pacijent od oko 30 godina, lom gornje dvojke.
Odlični zubi, godinama bio moj pacijent, disciplinovan, odgovoran pacijent.
Sve što sam radila stoji kao grom.
Dvojka se lagano ljulja; u domu zdravlja su mu rekli da mogu da naprave nadogradnju i krunu, on ipak dolazi mene da pita šta mislim.
Ukratko – zub je pukao santimetar ispod linije desni; po meni – za vađenje. Hirurško, jer ima više fragmenata, a momak ima BAŠ solidne zube i “opančić” na vrhu korena.
Ostao je bez posla. Privatno nije u mogućnosti da odradi – ništa.
U državnoj službi su ga zakazali za nadogradnju i krunu. KAKO oni misle to da odrade, živo bi me zanimalo, zub je ZA VAĐENJE.
Kuda dalje?
DRUGA.
Pacijent od oko 22 godine, poluiznikao umnjak, nagnut ka srednjoj liniji lica.
Momčić mi otvoreno i trezveno kaže da je 13.000 u privatnoj praksi za njega nedostižno mnogo para za vađenje umnjaka.
Problem je što je i 8.500 u državnoj praksi isto izvan njegovih mogućnosti…
Šta ja da mu kažem?
TREĆA.
Pacijentkinja sa odličnim zubima, znam je godinama, mlađa žena.
Upućena od strane izabranog lekara zbog otoka limfne žlezde – traže da li postoji zub kao moguć uzrok.
Pipam je – otok veličine skoro pa jajeta, mek, jasno ograničen, bez promena na koži, ne deluje kao konglomerat (ako je neka sreća).
Gledam nalaze – leukopenija od 3,900/ml, da ne gnjavim s ostalim.
Ukratko, koža mi se ježi, smireno govorim da krene od nule: da ponovi nalaze, s tim da napravi i HbA1c, jer je šećer u krvi preko 7 mMol/l.
Ona me gleda belo.
Pametna i otresita žena, shvata odlično šta mislim i šta hoću, znamo se 25 godina – ali para NEMA.
Ona nema para da u privatnoj laboratoriji ponovi nalaze, nema ni 600 dinara za HbA1c.
Dakle, imam pacijentkinju koja je vidno oslabila za poslednjih 6 meseci, koja ima ihahaj uvećanu jednu limfnu žlezdu, bela krvna zrnca ispod granice i šećer preko crte, čiji izabrani lekar smatra da je SVE U REDU i šalje je stomatologu.
Šta ja sad da radim?
Ovakve priče viđam svaki dan, i u daleko težim medicinskim stanjima.
Jedino što mogu je da slegnem ramenima, jer:
1. Nisam lekar,
2. Mogu samo da im dam pare iz džepa da odrade sve što treba, i/ili da ih ja vodam okolo po medicinskim službama da se istera na čistac ono što mora.
Živ sam čovek, imam još desetak godina staža pred sobom, pojma nemam kako ću ovo da gledam još niz narednih godina.
Nisam optimista, uverena sam da će broj ovakvih pacijenata samo da se povećava.
Znam kakvo je stanje u zdravstvu, dao Bog da će biti bolje – ali neće.
I šta ćemo dalje?
Ilustracija: http://www.sputnikmusic.com/forums/archive/index.php/t-561533-p-136.html
23/09/2014 at 10:37
Pročitao post, pa zatvorio tab.
Otvorio, ponovo pročitao… zatvorio.
Otvorio…
Kod mene na poslu nije tako… dramatično po život i zdravlje… ali se vidi slična slika.
Meni je uteha da u mom poslu nema mrtvih… to što nešto neće raditi kako treba… tjah… ajd polako peške na neki šalter, pa ćeš kako-tako, kad-tad obaviti posao…
Ali kod vas…. uh…
Jedino što mi pada na pamet je surova činjenica: PRIRODNA SELEKCIJA na delu… o(p)staće samo (genetičkom predispozicijom) najjači…
Ne pada mi na pamet ništa drugo…
23/09/2014 at 13:25
Draga Noćna ptico,
ovo se događa intenzivno poslednjih 2-3 godine i intenzivira se iz dana u dan.
Sebe smatram nekompetentnom osobom, koja u određenim okolnostima može samo grubo diferencijalno – dijagnostički da usmeri pacijenta, a situacija ima strašnih.
Još strašnije je što se događa da “ti strašni” (sve odreda ovakve situacije) i UMRU tokom vremena. Kad mi se javi njihov član porodice, pa me guja ujede da pitam šta je dalje bilo – zaplaču se….
Ranijih godina događalo sledeće:
1. vrlo retko smo imali ovakve situacije,
2. mogli smo da pomognemo lično (zvali kolege i molili da pregledaju, učine i to); danas ne može – jer svi rade za pare.
3. pacijenti su mogli – jer pre nekoliko godina većini pacijenata nije bio poseban problem da daju još 1500 din za nove nalaze… Sada JESTE.
Ponekad uspevamo: pacijentkinja iz treće priče je uspela da ponovi nalaze – molila sam kolegu hirurga da zamoli koleginicu vlasnicu privatne laboratorije… Prvi nalazi su netačni, dakle – bar taj deo rešismo :(.
Ali, ako njena izabrana dr smatra da je dalje sve u redu, mi ne možemo da je provučemo kod onkologa, hematologa itd., nemamo kako…
Šah mat.
23/09/2014 at 13:28
Najbolje bi bilo da svi odemo u Nemačku… za svojom decom koju svesno guramo tamo… ili da se masovno povešamo.
Ja imam sličan problem u poslu… besparica koja se užasno odražava na poslovanje i pored koje jedva preživlavamo ali i nešto vezano za tvoju struku; Juče mi je otpalo lepo parče osmice dole desno a i sinu pre neki dan. Zakazao sam već kod drugara, tvog kolege… mada… ne bih imao ništa protiv i da dođem kod tebe… nevažno. Toliko imam… za to mora biti… ali boli… baš boli… Ne zub… bole pare koje treba da dam. Znam da ni on ni ti ne možete da radite za džabe, ali danas je zdravlje, bilo koji deo, postalo skupo. A samo pre 4 ili 5 godina mi je to bilo potpuno nevažna stavka. Posebno stomatolog. Pregledi svakih 6 meseci, kamenac, popravke… sve kako treba. Danas je to stvarno teško izvodljivo.
Moraću dobro da pripazim kako žvaćem :).
23/09/2014 at 13:34
Sve te razumem.
Imam koleginicu iz generacije u domu zdravlja, jedna stvarno sposobna, savesna i pametna zubarica.
Ona kaže da joj ne dolaze pacijenti koji su 20+ godina dolazili makar samo na pregled – nemaju ni za toliko. O nekim ozbiljnijim pretragama da i ne govorimo….
24/09/2014 at 17:07
Razumem sve ove ljude, razumem i da mora da košta.
meni je parodotopatija poodmakla, poslednji put sam čistila kamenac i džepove 2010. godine, tada mi je privatno trebalo oko 1000 evra da popunim praznine i sve sredim. nameravala sam, ali je nedugo posle toga muž izgubio posao. Sada mi je nedostižno čak i čišćenje u državnoj ustanovi :( Zubi se još ne ljuljaju, ali biće i to, šta ću onda? Gospođa sudinica bez zuba, gde to ima smisla? :(