Uvek je toga bilo, a poslednjih godina poprima jezive razmere: medicinske intervencije, pomagala, ovo-ono, koji su do te mere neopravdano popularizovani da se meni kosa diže na glavi.
Mene obično pitaju za implantate.
Ljudi obično zamišljaju da je to “metneš, pa gotovo”, i onda kad im kažem koja je kako-treba procedura, koja podrazumeva hiruršku intervenciju, da sve ima tok trajanja, da zahteva upetostručen nivo higijene…
Onda stanu pa me gledaju.
Slično videh i sa sočivima.
Imam jedno tri pacijentkinje koje su očni lekari, pa ja malko pitala.
Nisam nikad nosila sočiva, ali kako ja shvatih stvari – tu je potrebna žestoka samodisciplina, higijena, pirkanje u dezinficijensima, pažnja šta i koliko dugo se nosi i šta ga znam….
Da ne govorim o tome – koja sočiva jesu za koga, a koja nisu, kod kojih vrsta problema sa vidom se realno može postići savršena korekcija – a gde ne treba ni probati i sve tome slično.
Silkoni su posebna priča, znate i bez mene.
Beljenje zuba, krune od bezmetalne keramike, sve to spada u istu priču.
Jedna ćerkina poznanica ima vrlo ozbiljne akne, kako se leči – ne želite da znate.
Uklanjanje ožiljaka je tek veselje.
Koliko se ja sećam ono svoje dermatovenerologije i plastične/rekonstruktivne hirurgije, postoje vrste kože i načini reagovanja koji su apsolutna kontraindikacija za ovo.
Jedna moja koleginica je uklanjala jedan manji ožiljak sa nadlanice, pa se sve završilo sa takvim keloidom kao da joj je neko zalepio plastelin paukolikog oblika na to mesto…
Strašno.
A krivi smo – mi.
U mojim silnim, dugogodišnjim, svakodnevnim i celodnevnim razgovorima sa pacijentima na ove teme, na poslu, na ulici, na pijaci…
Ja neprekidno udaram glavom u jedno isto: A ovaj doktor mi je rekao drugačije…
Jednostavno, kao da malo ko govori kako jeste, kako nas obavezuje Kodeks i Zakon o zdravstvenoj zaštiti (pravo pacijenta na informaciju, član 27/28, .pdf).
Meni se čak desilo da na jednom ispitu recitujem ove članove, a da me (ugledan, stariji) profesor tačno te struke (socijalna medicina) pita – odakle mi to?
I da trepću u čudu i on, i koleginica koja je bila sa mnom zajedno na ispitu (takođe lekar u nastavi!), jer nisu znali da to BAŠ TAKO piše u Zakonu.
Da smo ZAKONOM OBAVEZNI baš tako da kažemo pacijentu.
Ja sam jednostavno došla dotle da ne pričam mnogo o detaljima, osim ako pacijent nije stvarno zainteresovan da sluša.
Juče me je jedna mlada žena sa izuzetno belim zubima (B1/0M1 pdf.) pitala za beljenje zuba laserom.
Pošto je mlada žena zaposlena u optici, ja joj lepo rekoh, pokazujući moje naočari na stolu:
Vidi ovo.
Jedne bez okvira, plastika sa zaštitom, bez dioptrije. Jedne sa plastičnim okvirom, bez dioptrije, plastika. Jedne sa metalnim okvirom, dioptrijska, minus, jedno staklo cilindar, stakla.
Da tražim, ti meni – prema mom stanju, godinama, vidu, profesiji…
…Možeš ceo dan da pričaš o manama i prednostima bilo čega od navedenog, jel’ tako?
Jeste.
Ključna reč: O MANAMA.
Jer – za mene nisu sočiva. Nisu za ljude kojima je u spisku profesionalnih oboljenja konjuktivitis.
Nisu za korekciju astigmatizma kakav je moj.
Stakla su odlična, ali da je veća dioptrija – bila bi preteška.
Plastika je sjajna, ali se na nama toliko grebe da kupujemo novo svakih šest meseci.
Okvir?
Ovaj plastični, firmirani i Bog zna kako, nije za dezinficijense.
Naočari bez okvira za mene opet nije loše da imaju plastična “stakla”, iako su bez dioptrije, jer treba da su veće površine – zaštitna. Meni su već uletali špenovi u oči dok sečem metal.
I tako dalje i tome slično.
Dama odustade tog momenta.
A kad meni kolega, hirurg, kaže – “SVE je indikacija za ‘tiplovanje'”, misleći na implantate, o čemu onda dalje da pričamo?!
Eto, ja mogu nedelju dana da pričam o MANAMA beljenja zuba.
Implantata, kruna, ovog ili onog.
Jer pacijent treba da dobije OBJEKTIVNU informaciju… Jednog dana kad stomatologija/medicina prestanu da budu biznisi….
Na grčke kalende.
Ilustracija: http://dead-logic.blogspot.com/
29/04/2011 at 08:40
Naravno, ni pacijenti nisu svesni svojih prava (da li treba to da napominjem). Puno puta se prestravim medicinskim pričama iz okruženja, kako je neko unakažen zbog te i te (izborne) procedure koja mu/joj nije ni trebala, i ništa… Kako nema više tužbi za pogrešno/nesavesno lečenje nemam pojma. A nije da nema osnova. Upravo ovo što si lepo napisala, ne obavesti te lekar o SVIM, ali baš SVIM, mogućim posledicama. U tom slučaju, kriv je lekar. Pacijent je budala jer nije pitao, ali nije njegova zakonska obaveza da pita, i biti budala nije protivzakonito. Sa druge strane, zakonska obaveza lekara je da obavesti.
29/04/2011 at 09:32
Hvala što me "tešite", Kuvarice :), ali mi smo (onda) tako učeni da smo prvo mi odgovorni.
Koliko ja znam, pretežno privatna praksa zna napamet Zakon o zdravstvenoj zaštiti, kao i gomilu uredbi na ovakve teme; da li se toga drži ili ne, to je posebna priča – ali ako govorimo samo o poznavanju zakona, tvrdim da državna praksa pretežno blagog pojma nema, jer im se može.
Tužbi nema iz više razloga, kako ja vidim stvari.
Krajnje uprošćeno: moraju prvo postojati dokazi o početnom stanju, pa o problematičnoj intervenciji, pa o završnom stanju – i onda dokazati da je BAŠ intervencija dala te-i-te posledice po pacijenta.
Sve ovo PRVO podrazumeva prvo – dokaze.
Dakle, ako neko tuži zbog implantata, mora imati (osim snimaka, nalaza tipa mandibularne kosti i koječega) i dokaz da mu doktor NIJE rekao za moguće posledice, komplikacije itd., što je skoro pa nemoguće dokazati.
Čak i ako slučajno pacijent ima kompletnu dokumentaciju, čekaju ga veštaci ovi, pa oni, pa redom, i – na kraju (ili na početku) naš pravosudni sistem kakav jeste.
I potpuno zanemarujem onu "vrana vrani oči ne vadi", govorim o čisto "tehničkim", sudskomedicinskim problemima.
U situaciji kada zakonski nije do kraja jasno definisano da li je validan "kartonski" karton ili elektronski karton (te se vode oba, obično ofrlje i ne po ujednačenom standardu), dalje nema šta…
Dakle, vrlo uprošćeno, ja vidim praktično jedan zoološki vrt, u kojem pacijent može da strada na 1001 način, a da su mehanizmi kroz koje može da izađe na kraj sa ovakvim rabotama potpuno zakazali… Iz moje ordinacije smo u poslednjih 20 godina veštačili procese koji idu na opisan način i po 10 godina, a da se kraj ne vidi.
I opet, sasvim zanemarujem pacijente koji insistiraju da se radi ono što ne bi trebalo – i na kraju i nađu ko će da uradi.
No, kad bi ih SVAKO odbio, onda opet ne bi bilo "pop" medicine… Krug je zatvoren :(.
05/05/2011 at 21:01
Дакле, баш сам окаснио са читањем овог текста.
Нисам ни сањао колико могућих проблема постоји при свакој од тих интервенција. Жалосно је ако се људи упусте у то из незнања, а сад кад видим да је лекарска дужност да обавести пацијента о потенцијалним последицама не знам ни шта да мислим. Једино чега се држим је да ниједна интервенција која није евентуално пресудна за живот – није потребна. Људи су колективно преоптерећени небитним стварима и то је највећи проблем – сви би да покажу како су баш они перфектни у том претеривању трудећи се да им нико нема шта замерити.
Хвала на овако опширном одговору на моје питање!
05/05/2011 at 21:16
Dragi Tomcaa,
nek' si ti meni došao :).
Nema na čemu, znaš kako ja mislim… samo jedan čovek ovo da pročita, ja sam već presrećna. I to je korak napred.
Hvala na poseti :).