Jedna finska pokrajina (Severna Karelija) je pre više decenija imala najvišu smrtnost na svetu od kardiovaskularnih oboljenja i pratećih stanja, plus – i od karcinoma pluća i drugih plućnih oboljenja koje izaziva pušenje.
Negde 1972. godine je započet Projekat Severna Karelija, koji je imao više ciljeva – konačno svedenih samo u jedan jedini:
smanjiti smrtnost.
U pitanju je ogroman projekat, koji je u prvih pet godina rada funkcionisao kao pilot projekat, da bi do danas prerastao u “akciju” nacionalnog obima.
Ne znam da li možete sebi da predstavite obim projekta sa ovakvim ciljem na skoro 180.000 stanovnika.
Samo prvi petogodišnji izveštaj WHO je imao više stotina strana…
U vrlo skraćenoj varijanti – bilo je svega.
Započeli su lokalni instituti za zaštitu zdravlja, edukovano je medicinsko osoblje, reedukovano svakih šest meseci, išlo se na teren, učestvovao je svako – sa ciljem da se motiviše svaki jedan stanovnik pokrajine.
O finansijama da ne pričam – uključila se i vlada, i privreda, menjani su zakoni, način oporezivanja, sve – da bi se promovisalo kretanje, zdravija ishrana, drugačiji način življenja – sa drugačijim sistemom vrednosti.
Bilo je veoma teško: Severna Karelija, izašla iz rata teško osiromašena, je bila ruralna pokrajina sa stanovništvom koje je primarno živelo od proizvodnje mleka.
Tradicionalni doručak je bio – testo sa jajima, obilno zaliveno puterom…
Da, doručak.
A tradicionalni sport je bio – sedenje pred televizorom (kod kuće ili u kafiću) i – pušenje.
U celom ovom uspešnom poduhvatu, koji traje u različitim oblicima i dan-danas, po meni je značajno sledeće:
Projekat je započet na peticiju 174.000 stanovnika Severne Karelije, koji su tražili da vlada nešto preduzme – i vlada je to i preduzela.
Svih tih meseci učenja o projektu Severna Karelija sam mislila uvek prvo na to…
Ilustracije: ktf.fi, http://www.3quarksdaily.com
12/06/2011 at 17:32
Vrlo zanilmjiv tekst. Naravno nikada cuo za ovako nesto. a razumem i zasto. GLupi..
Ah cak me mrzi i da opljunem po politicarima.
Sjajn tekst za sve nas koji nemamo pojma kako to zapravo treba da izlgeda zdravstvo ali bar znamo da ne treba ovakvo kakvo je sada.
12/06/2011 at 18:14
Hvala, svi JZ projekti su vrlo zanimljivi.
Meni je jedan od boljih fazona što npr. vođa projekta posle tih prvih 5 god. nije uspevao stejkholderu da predoči značaj… U smislu cost-effectiveness analize, baja nije shvatao stohastičke tabele.
Onda mu je doktor jednostavno rekao da SVIH 5 godina projekta košta kao kupovina 5 najskupljih kreveta za intenzivnu negu i 5 godina lečenja tog broja pacijenata u istima.
Onda je krenulo dalje… U smislu političkog klimoglava :).
Tako da je i do onoga koji prezentuje sve :).
26/11/2011 at 13:10
Da, najbolje stvari u bajkama su obično one izmedju redova: “Vlada koja je preduzela nešto da zahtev gradjana…” Srećom – daleko je ta Finska – inače bi stvarno bili u problemu…