Čisto da ne trune u meni, da opljunem jedan tekst na temu kako zdravstvo nema više para – jer jedan zaposleni plaća lečenje još dvoje ljudi, a bolesni “gutaju” ogromne svote…
Da krenemo ispočetka.
Odakle pare zdravstvu?
1. Od uplaćenih doprinosa za zdravstveno osiguranje.
Ima li neko da ne plaća?
Naravno.
Najveći dužnici za PIO su državne firme, recimo GSP Beograd.
Mislite da je sa zdravstvenim drugačije?
I još nešto: nijedan privatnik NE MOŽE da dobije (ni overi) zdravstvenu knjižicu ako nije platio (bilo koji) doprinos – a ne mogu ni članovi porodice koji su osigurani preko njega.
Dakle – ko je PRAVI dužnik?
Šta mislite, zašto ne mogu da se objave javno imena dužnika?
2. Šta je sa “živim novcem” koji se uplaćuje na kasama klinika, domova zdravlja?
Eee…
Po zakonu, svaka zdravstvena ustanova je dužna da na sajtu javno izloži svoj up-to-date finansijski izveštaj.
Neke to rade, neke ne.
Od onih koje rade – može da se vidi da npr. mala provincijska bolnica zarađuje i do 800 PUTA VIŠE od ogromne klinike nasred Beograda (koja ne samo da ima MNOGO pacijenata, nego je takve prirode da odreda svi plate nešto, i to ne malo).
Šta mislite od čega to zavisi?
Od fotogeničnosti, odmah da vam kažem.
Kad pregledate stare slike bivšeg ministra zdravlja, samo gledajte ko je od načelnika uz njega najlepše ispao – oni uplaćuju po nekoliko hiljada dinara pazara za 24 h.
Napomena: nekoliko hiljada je četvorocifren broj, u eurima uvek ispod 100 eura, da ne bude zabune.
Stomatologija maltene sve naplaćuje u punom iznosu, “na Fondu” su dečji i ortodonti, to je otprilike to.
Ostali rade na (finansijsku) normu, koja je različita od jednog do drugog doma zdravlja, a ide i do preko 300.000 dinara mesečno za JEDNOG stomatologa (zavisi od specijalnosti).
Dakle, većina njih itekako zaradi platu i za sebe i za sestru i tehničara.
Kakvi su rashodi zdravstvene službe?
1. Plate zaposlenih daje budžet.
A sad da se malko vratimo opet na stomatološku normu…
Ako stomatolog otprilike mog ranga realno zaradi 300.000 dinara (“pređe mu preko ruku” živ novac), onda on od države (hipotetički) ne mora dinar da dobije na ime plate i doprinosa.
Vrlo okvirno rečeno: ako stomatolog ima oko 50.000 platu, njegov asistent oko 30.000, i toliko i zubni tehničar – to je UKUPNA BRUTO PLATA za sve njih – oko 176.000 dinara.
Recimo da razlika između 176 i 300 hiljada dinara ode na struju, vodu i ko zna šta, još uvek smo približno na tome da zubarija pretežno izdržava samu sebe.
Zašto se to ne spominje?
2. RZZO.
Koliko ima zaposlenih?
Kolike plate oni imaju?
Eee… to se ne zna.
Prema jednom tekstu, samo upravni odbor RZZO ima 21 člana.
A koliko ima zaposlenih, kolike plate imaju (i kolike plate imaju članovi upravnog odbora), to verovatno nije od značaja za sve obolele od dijabetesa ispod 18 godina kojima je uskraćen najkvalitetniji inzulin.
BTW, RZZO je jedina finansijska ustanova u ovoj zemlji, možda i u Evropi, koja posluje bez informacionog sistema.
Treba još?
3. Kako se raspolaže resursima?
Prvo, mi u zdravstvenoj zaštiti imamo ono što niko nema: relativno je lako doći do specijaliste.
Znam da vam se neće dopasti, ali u belom svetu nije tako.
ALI: u belom svetu je primarna zdravstvena zaštita (“opšta praksa”) vrhunski naučena i obučena – TO je momenat koji razlikuje ovaj sistem i onaj sistem.
Mi imamo opštu praksu koja:
1. nije dovoljno uposlena (prema merilima World Bank),
2. koja nema dovoljno znanja da može da preuzme; većina doktora je navikla da presavije uput i pošalje specijalisti – jer ne zna, nije sigurna u svoje znanje, možda ih i ne zanima, tome slično.
Dakle, da bi sve funkcionisalo efikasnije, treba nam i drugi sistem obrazovanja novih doktora – da umeju u toku prakse da ušiju, da nađu venu, da ovo, da ono…
Što već jako komplikuje stvar.
Kako SAM RZZO raspolaže novcem?
Pa, počev od vakcina pa nadalje – pogledajte sami, redovno izlaze u nastavcima u štampi…
Ukratko:
1. niko nema pojma koliko para se ZAPRAVO zaradi (u državnoj službi!).
Nema finansijskih izveštaja, nema računa, ovo-ono.
2. niko nema pojma koliko se realno para troši i kuda sve pare idu.
Nema laži, nema prevare.
Sam sistem finansiranja zdravstvene zaštite nisam ni načinjala…
A kad neko od novinara napiše ovakvu budalaštinu, da para nema zato što dijaliza ili lečenje jednog dijabetičara koštaju strahovito mnogo – možda da ipak promisli pre toga…
P.S.
“Ovih dana slušamo zapomaganje RFZO kako para nema, kako će se sistem urušiti, mediji prenose koliko koji pacijent, zavisno od patologije koja ga pritiska, KOŠTA republičku zdravstvenu kasu…
Koliko košta neefikasan, glomazan, loše organizovan sistem, niko ne pominje.
Računicu koliko je onih koji godinama uredno plaćaju doprinose, a ne troše, ne koštaju ni jedan jedini dinar tu istu kasu, nikada nismo čuli. A trebalo bi.
Kada je svojevremeno Svetska Banka, 2001. godine napravila analizu funksionisanja našeg zdravstva i pronašla da u njemu ima 27,5 odsto NEMEDICINSKOG osoblja, svetski standardi kreću se u okvirima od osam, za najefikasnije i dobro organizovane sisteme, do 14 odsto nemedicinskog kadra od ukupnog broja zaposlenih, niko se na to nije osvrtao.
Naprotiv, kada bi se danas uradila analiza učešća administracije i nemedicinskog osoblja u srpskom zdravstvu, verovatno bi situacija bila gora od one iz 2001. Prema procenama broj nemedicinskog kadra u srpskom zdravstvu odavno premašuje 30 odsto ukupnog broja zaposlenih.”
“Srpskom zdravstvu neophodna moralna ekonomija”
Ilustracija: http://invader-sickness.deviantart.com/art/Homestuck-Color-Meme-300277219
20/11/2011 at 15:19
Beli okovratnici vladaju svetom :) a to znaci samo jedno: propast!
Poslednji put sam ispao naivan kada sam poverovao 2000-te da ce ipak Srbija imati od ukupnog broja zaposlenih 1/4 u drzavnom aparatu a 3/4 u privredi. Medjutim, zbog alavosti politicara tu smo gde smo, ruzni, tuzni, prezaduzeni sa potpuno neizvesnom sutrasnjicom.
Para ima i to k’o blata ali ne stizu da se napune dzepovi gomile krokodila, direktor jedne zdravstvene ustanove u Beogradu (SPS kadar) zaposlenima kasni sa platom po onom starom oprobanom receptu pa ispadne na godisnjem nivou da im ukrade 1-2 plate. Svi cute jer su u strahu da li ce uopste dobiti platu a za to vreme veliki disa kupuje skupoceni vozni park za potrebe direktovanja, iznajmljuje prostor ustanove svojim prijateljima da prodaju hleb i kifle, namesta tendere partijskim drugovima itd.
Recept koji se primenjuje je svuda isti: uteraj strah u kosti zaposlenima da ce ostati bez posla i plate i radi sta hoces. Niko ne sme ni da pisne. Ali zato gundjaju u sebi i prave lom svojoj porodici jer toliko nagomilane frustracije treba negde izbaciti. Klasicni moderni robovi.
To sto RZZO kuka da ce puci mi je sasvim razumljivo a evo i zasto: pored toga sto javna preduzeca i ostale drzavne sluzbe ne izmiruju obaveze na vreme, privatni sektor je pred kolapsom. Od tolikih nameta same drzave i reketa koji nad njim primenjuju razni inspekcijki nadzori te iste drzave i aktuelne krize koja je zaista gotovo unistala svaki posao, oni jednostavno masovno zatvaraju biznis, otpustaju radnike, kasne po nekoliko meseci sa obavezama prema drzavi.
Suva drenovina se ne cedi, a pazi samo sta je plan drzave odosno vlade za nadolazeci drugi talas krize u sledecoj godini: da povecaju prihode iz naplate obaveza prema drzavi!?! Hahahahahhaaaa
Ovo je jos jedan odlican post na ovom blogu koji odslikava stanje u nasem zdravstvu a ja samo pokusavam da ukazem da je to apsolutno identicno i u drugim oblastima: prosveta, kultura, policija, vojska, saobracaj …
PozZz
20/11/2011 at 16:36
Tačno kako ste rekli; za svaku jednu stvar koju ste pomenuli mogu romane da pišem, a uopšte ne sumnjam da je isto u svim sferama društva.
Ono što još nisam uspela da shvatim – to je kako mi zaboga uopšte POSTOJIMO kao država ovako kako jeste…
Hvala na poseti :).
20/11/2011 at 17:33
Hmmm, a ja bih malo nekulturno na pitanje odgovorio pitanjem: a da li je ovo uopste drzava?
Ovo samo lici na drzavu i zato na svakom koraku (sferama drustva) nailazimo na gomilu nelogicnosti koje se nikad ne ispravljaju ili ‘ajd da kazemo vrlo malo i vrlo retko.
UBEDJEN SAM da ako bi postojala volja i zelja onih koji vode drzavu da istu naprave drzavom primerom za ostali svet, to bi se itekako videlo za samo godinu dana! A zamisli tek kakva bi to drzava bila za 10 godina!
Mnogo parazita a to se resava iskljucivo hemijskim tretmanima :)
20/11/2011 at 17:41
Zašto nekulturno, svi to radimo :), a pitanje je sasvim na mestu.
To je ona žalost koja može da se vidi u svakoj ozbiljnijoj državi (i to bez pokušaja da izvadite dozvolu ili registrujete firmu): SISTEM.
Sistem koji košta, da se ne lažemo – ali koji je delotvoran, koji radi, i koji radi u interesu onih koji ga plaćaju – jer mi ga plaćamo, da se ne lažemo.
Sad će nas ovo daleko odvesti – ali po mom laičkom mišljenju, tu bi veoma edukativno delovalo uvođenje bruto plata, ma koliko bilo fantastično u današnjem trenutku.
Kako rekoh, CELA plata data u ruke zaposlenom bi itekako doprinela vrlo širokom osvešćenju naroda na temu ko koga plaća, i – samim tim – ko kome odgovara za pare…
A ovako – šipak.
Ima bar par godina kako je državna stomatologija “na tržištu”, i njih što se tiče može da se obriše (imenica) sa zdravstvenom knjižicom – a MENI je i danas nude, i to ne retko.
Nama treba jako dug put da pređemo…:(.
20/11/2011 at 20:46
“Mi imamo opštu praksu koja…
… nema dovoljno znanja da može da preuzme; većina doktora je navikla da presavije uput i pošalje specijalisti – jer ne zna, nije sigurna u svoje znanje, možda ih i ne zanima, tome slično.”
“Od neznanja tvrđeg grada nema!” – narodna poslovica.
20/11/2011 at 21:12
Da; na žalost, to je samo deo problema.
Oni jesu realno sluđeni, preopterećeni (u nekim ustanovama), u celom zdravstvu se ne zna od danas do sutra šta će ih trefiti, mnogi nisu ni elementarno računarski pismeni (a moraju!), od njih se očekuje nekakvo usavršavanje na koje em nisu navikli, em ne shvataju da će sami to morati da plate, ceo cirkus :(.
O tome kako i koliko nemaju uslove za rad – to je posebna priča.
Rekoh već da je meni pre 25+ godina predavao internu medicinu gospodin koji je bio lekar u doba kada nije bilo antibiotika ili rentgena na svakom ćošku – i meni i vama je jasno da se može lečiti i tako, ali da to zahteva vrhunsko znanje, posvećenost, zaključivanje…
A sve ovo pobrojano što nedostaje i još mnogo više je nemoguće nadoknaditi i za 10 i za 20 godina :(.
I to je naš najveći problem: brdo nerešenih nevolja koje su se gomilale predugo, predugo. A rez treba da ide opet primarno po leđima osiguranika…
21/11/2011 at 11:18
AMIN!
Sve što je napisano stoji i verujem da tako je.
Ali…
PS.
E, sad… što bi se kod mene u firmi reklo “sticanjem okolnosti ;)” imam proveren izvor informacija blizak službi informatike RZZO (moj cimer, da ne kažem baš da radi u R*-u…) tako da moram da ispravim neke od ovde navedenih stavki:
Zabluda 1: “…koja posluje bez informacionog sistema.”
Greška. Apsolutna greška. Imaju infomacioni sistem. Dobro, možda nije baš na nekom, poželjnom, profesionalnom nivou, ali ga imaju i dovoljan je da se mnogo toga vidi!
Zabluda 2: “Kako SAM RZZO raspolaže novcem?”
Zna se. O, da!
Zapravo, znaju oni koji treba da znaju, i pojedinci koji su, “sticanjem okolnosti” vezani za Zabludu 1 (izvlače izveštaje svakog bogovetnog dana ko je u tom lancu pokušao koliko da ojadi samo furmu, interno).
Da li će to ikada biti javno?
Hmmmm…. moje mišljenje je da hoće, čim se malo više razmahne privatni sektor (čitaj, uđu neki stranci)… Kad? Pa… za 1-5-15-35-… godina.
Mišljenje mog izvora: NIKAD.
I za kraj (verovali ili ne, jeste tako)
Istina 1
Unutar pomenute firme, posluju na principu države u državi. Svaka “lokalna” filijala ispostavlja račune centrali koja onda plaća te račune “u ime i na račun” lokalne filijale. Ovo je inače standardna praksa svih velikih preduzeća… ništa novo…
Ono što jeste interesantno je sledeće:
– Koliko “lokal” pokušava da naplati centrali (da izvuče novca)?
– Koliko centrala pokušava da zavrne “lokal”?
– Kako, koliko dugo i zašto država, pod čijom kapom je sve to, ćuti i posmatra kako se dečica igraju?
Deco draga, TO su cifre o kojima se ćuti… TO su cifre koje nikada, nigde, neće biti viđene.
Tu su dilovi.
Tu se vrte oni novci koje plaćaju ljudi koji su, hvala Bogu, zdavi i ne idu kod lekara…
Tu se partije slažu do u paru.
Za te cifre služi interni infomacioni sistem (da se vidi ko koliko dobija! BTW, tu se ne postavlja pitanje čemu idu ti novci, tu je ključno pitanje: KOLIKO TEBI/MENI SLEDUJE?) tek da se zna ko je pokušao i za koliko da prevari koalicionog partnera…
Istina 2:
Joj, tek da vidite (čujete) koliko se ti “rukovodioci” interno svađaju i raspravljaju i nervirajuuuu…. za nepoverovati… naravno kada se povede pitanje o TOM novcu… i naravno, uvek interno, nikad javno.
PPS.
A i ako ne verujete da tako jeste… nema veze… to nemeremo da promenimo pa sve da pokrenemo nekoliko desetina raznih akcija…
21/11/2011 at 13:09
Draga Noćna Ptico,
koliko mi (udruženje) znamo informacioni sistem postoji u te svrhe koje ste opisali, i to je otprilike to.
A za ostalo – sve se to zna, samo vredi – robije. To je mukica…
Hvala :).
24/11/2011 at 12:18
Odličan post! Kosa mi se na glavi diže od naših nazovi novinara i gluposti koje su u stanju da napišu i izgovore. Iako poslodavac redovno uplaćuje doprinose za moje socijalno i penziono osiguranje, za sve što mi treba (a hvala Bogu ne treba mi mnogo) moram da se obratim privatnicima. U čemu je poenta zakazivanja nedelju dana u napred? Ako je to što imam grip, verovatno će proći do tada. Ako je upala pluća za nedelju dana mogu i da umrem… To što u teoriji primaju akutne slučajeve preko reda i bez zakazivanja u praksi znači da ja moram da odem u Dom zdravlja i da sedim par sati u čekaonici dok ne budu mogli da me prime i da usput zarazim bar tri hronična pacijenta, koji su tu došli po svoju dozu lekova. Svo vreme razmišljajući hoću li uopšte doći na red jer se prvo primaju zakazani pacijenti i to po mom iskustvu oni koji su zakazani u 16h u ordinaciju ulaze oko 16:50, jer sistem stalno pada i jer lekarka i sestra pred penzijom nikako da savladaju rad na računaru… O preduzetnicima i o tome koliko je puta moj tata koji boluje od dijabetesa, morao da sam plati neophodne lekove zato što ga je u nedelji pred overu knjižice poreska uprava zadužila razlikom po akontaciji za prošlu godinu ne moram ni da Vam pričam. Znate :) Ostaje mi da se gorko nasmejem kada upozoravaju da smo zemlja u Evropi koja se najviše samoinicijativno i na svoju ruku leči i da pomislim da je dobro dok god ne počnemo da sami izvodimo manje hirurške zahvate (ili da poput vašeg supruga sami vadimo zube :)
24/11/2011 at 13:13
Potpuno je jasno o čemu je reč: o tendenciozno napisanom tekstu, koji cilja na one koji realno plaćaju (zaposleni i mali preduzetnici), i na pacijente – jer su ONI ti na koje se “rasipaju pare”.
A kako lepo reče Noćna Ptica, potpuno je jasno kuda pare ZAPRAVO idu, KO zapravo ne plaća i sve tome slično, samo mora da se “zamaže”, kao da ne znamo o čemu je reč…
Hvala što ste došli i dabogda nam zdravstvo i ne trebalo…