Kako shvatam, u pitanju je Zakon koji je urađen prema kriterijumima Svetske banke, koji kao najveću novinu uvodi jedinstven šalter za privredna ulaganja – tzv. Kancelarija za brze odgovore.
Šalter će se osnivati na nivou opštine ili grada (republike – za ulaganja od nacionalnog značaja). Jedinstvenim šalterom neposredno će rukovoditi predsednici opština ili gradonačelnici, koji su i odgovorni za funkcionisanje i realizaciju posla.
Za investitora koji dobije pogodnost jedinstvenog šaltera, postoji i mogućnost da tokom poslovanja zatraži formiranje projektnog tima koji brine o dobrobiti privrednog ulaganja i koji mu može pomoći da reši eventualne probleme sa vlastima, institucijama ili lolanom zajednicom.
PRVO što meni ovde nije jasno i “ne pije vodu” je to što gradonačelnik treba da oformi “projektni tim” – dakle, da okupi načelnike odgovarajućih službi, koji u roku od dve nedelje (!) treba da sastave dokumentaciju koja je potrebna za potencijalnog investitora.
Ljudi, ja viđala šefove nekih službi, pa i neke predsednike opština. Da se otmeno izrazim, to su birokrate, a ne menadžerski tipovi.
Dakle, prvo pitanje je ko će pobogu da formira projektni tim i ko će da bude u tom timu?
DRUGO, zašto dve nedelje?
Ako se zna, a trebalo bi da se ODAVNO zna, koja dokumentacija je potrebna za otvaranje firme, radnje, fabričice, ma čega – koji đavo će TIM da smišlja dve nedelje samo koliko papira treba investitoru?
TREĆE, zašto sve pobrojano važi samo za ljude koji su spremni da ulože preko 300.000 eura?
I/ili zaposle najmanje 20 ljudi, za veće gradove – preko 500.000 eura i 50 ljudi itd.
Kancelarija se neće baviti npr. stomatologom iz dijaspore, koji ulaže samo 100.000 i zaposliće samo nekoliko ljudi?
Neće se baviti “običnim” građanima koji npr. traže građevinsku dozvolu? Prema gospodinu Šabiću, u proseku se čeka 254 dana.
Ne zanimaju ih trudnice kojima treba 86 dokumenata da ostvare pravo na prihode na trudničkom bolovanju?
Daleko manje je bitno što za povraćaj PDV-a na bebi opremu treba čovek da umre po šalterima?
Spisak je nepregledan.
Da skratim:
1. Duboko sam uverena da prvo treba da se zna ono što se ne zna.
Ako ja želim da vodim knjige, a niko, ponavljam: N-I-K-O u opštini ne ume da mi kaže šta je potrebno da bi stomatolog vodio knjige, onda nemamo šta dalje da pričamo.
Opština, gradonačelnik ili projektni tim to neće “roditi” za par nedelja.
2. Kad se najzad i nekako volšebno sazna šta je potrebno – sve skresati na deseti deo toga.
Na primer: ordinacija se otvara tako što sve opremite, i onda izlazi jedna po jedna inspekcija u nadzor svog dela posla, sve pregleda i izdaje svoje rešenje o nađenom.
Dakle – izlazi sanitarna, izda svoje rešenje, ekološka – izda svoje rešenje, građevinska, finansijska itd.
Sa svim tim rešenjima vi idete u opštinu i dobijate rešenje o otvaranju radnje.
I onda vam naknadno (u mom slučaju jednom i posle 13 godina) traže rešenje sanitarnog inspektora sa otvaranja radnje – iako postoje DVA rešenja iz kojih ono i logično i pravno proističe.
Kad se dobije rešenje o otvaranju radnje – na osnovu njega se traži rešenje od Zdravstvene inspekcije, koje znači PONOVNO skupljanje i slanje dokumenata koje država već treba da ima, uključujući još ponešto – dokaz da niste krivično gonjeni, recimo.
Ukratko: pola od ovoga može da se reši sa dva papira, da ne idem dalje.
3. Sve ovo može da se reši BEZ PAPIRA.
Dakle, ja sam spisak dokumenata debeo 10 cm slala u Beograd, a pošto ga je Pošta zagubila (!), još jednom nosila lično.
A sve ovo može elektronski – da ministarstvo jednostavno povuče iz odgovarajućih baza podataka podatke o meni koji im trebaju, meni pošalje papir i voila.
Samim ovim bi se sve rešilo.
Drugim rečima – rešite SVE procedure za SVE građane.
Manite me još kancelarija.
Ja imam vrlo jasnu ideju kako će ovo da izgleda – sa ovakvom administracijom kao sada. Da ne krenem da opisujem, biće neprijatno.
Može da zvuči i ovako:
Ne znam… Nije moja nadležnost… Interesujte se za nedelju dana… A poklon???!!!
Moj utisak je da je Kancelarija nešto slično kao ceo niz “mera” u zdravstvu: nešto nekritično prosto samo preneto iz svetskih uslova, a bez trunke potrebnog backgrounda da bi se moglo realizovati u punom efektu.
Lično, ostade mi gorak ukus u ustima.
Svi mi koji smo godinama preduzetnici, koji tražimo građevinske dozvole, pomoć za veštačku oplodnju, čekamo satima samo da sravnamo račun za struju… Smo stavljeni u drugi red.
A možda sam ja samo maliciozan čovek koji ništa nije razumeo kako treba, kao i obično.
“ovaj koncept postoji, funkcionise i zove se kancelarija za lokalni ekonomski razvoj.
npr. u nisu je kroz kancelariju za lokalni ekonomski razvoj (koja postoji u 90 posto opstina u srbiji) jonson elektrik dobio gradj. dozvolu za 33 dana od dana potpisivanja ugovora o otudjenju zemljista.isti je slucaj bio i sa benettonom, jurom, dajtehom i jos desetak znacajnijih lokalnih investicionih projekata.
treba menjati sistemska resenja i zakone, uvesti informacione sisteme i elektronsku upravu, digitalizovati i uciniti dostupniam katastar.ovo su by pass resenja koja mogu samo ad hoc premostiti problem.
depolitizacija i profesonalizacija je resenje, ali nazalost nama pomoci nema.”
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (kler, 25. oktobar 2013 11:16)
Ilustracije: http://dissentofman.blogspot.com/, http://www.lithuaniatribune.com/
25/10/2013 at 17:00
Ma to je čist populizam.
Ne obraćam pažnju na njih uopšte.
Ponašam se kao da živim u državi koja nema ni jednu državnu instituciju, počevši od vlade pa na dole.