I to bez posebnog truda i specifičnog znanja, verujte.
Pre neki dan me neko pitao na FB šta mislim koliko je ovaj tekst realan:
Zaradi na Limundu, letuj gde želiš.
Naravno da jeste, iz više razloga, a ja ću navesti samo jedan.
Pre 2-3 godine je kod mene radila jedna mlada trudnica, vredna i sposobna mlada žena.
Kako je trudnoća napredovala, tako je njoj (prirodno) bilo sve teže da stoji, sve je merkala gde da sedne.
Pošto je kao i svaka zubarica manuelno spretna i vrlo vešta, počela je polako da savija žicu (mi imamo Dentaurum vrhunskog kvaliteta), da napravi sebi minđuše, popravi narukvicu itd.
Onda su pacijentkinje, komšinice, drugarice naših ćerki počele da donose nakit na opravku, onda je mlada koleginica otkrila da postoji online snabdevanje repro-materijalom, i počela da raducka polako.
Čim sedne i čeka, ona malko savija žicu, nadžidža nešto, i eto :).
Pošto je rabota jako zanimljiva, zarazna i odmara živce :), počeli smo svi pomalo da raduckamo kako ko stigne, čak i zubni tehničari su počeli da odnose materijal i pravuckaju šta se njima dopada.
Onda sam rekla koleginici da proba to da proda na Limundu.
Pošto je pedantna mlada zubarica vodila jasnu evidenciju, da skratim.
Za mesec dana je uložila 20.999,00 din, a zaradila 42.896,00 dinara.
Pod “uložila” podrazumevam i repromaterijal i Limundo proviziju itd., a pod “zaradila” neto zaradu.
Da ponovim: sedeći u pauzama između pacijenata, ne sa radom s punim radnim vremenom.
S tim što sam uzela samo njen rad i njenu računicu, naš je zanemarljiv :).
Ako koga zanima nešto preciznije, samo kažite – evidencija je na šerovanom delu drajva.
Radili smo ovakve stvarčice :).
Bilo je toga mnogo, ali da ne gnjavim – itekako je moguće preko Limunda zaraditi bar minimalac.
Mi em nismo mogle više, em smo prestale s tim iz različitih razloga, ali da može – može itekako.
Probajte :).
Ilustracije: © Zubarica.
30/07/2014 at 20:29
Znam ljude koji samo od Limunda i Kupinda žive.
Sasvim solidno.
30/07/2014 at 20:58
Ja sam na Limundu opazila cele porodice koje očito žive od toga…
30/07/2014 at 22:38
Veoma mi je drago što je koleginica bila uspešna, a i radovi su prelepi, vidi se da ima talenat i veštinu.
Na žalost, ja nemam uspeha.
Moje ručne radove niko ne želi, bilo je samo par izuzetaka i tako je godinama.
Kriza je sve dublje, kupaca sve manje, a žena koje rade ovako lepe stvari da bi dopunile budžet, sve više. S druge strane, veoma je malo ljudi koji znaju da cene ručni rad, ili imaju vremena i strpljenja na vreme osmisle svoj, poklon, nekome, na primer, pa da izaberu i naruče, svi radije kupuju u zanji čas nešto obično i stereotipno.
Nadam se da će biti bolje :)
31/07/2014 at 04:41
Hvala lepo, deluje mi da vaš komentar iziskuje malo pojašnjenja.
Naš problem je bio taj što možemo da napravimo doslovno bilo šta – jer npr. livenje koje radi zubna tehnika je ista zlatarska tehnologija, samo naši tehničari rade daleko preciznije :), znači mogućnosti su nam bile neograničene – ali nismo znale šta.
Nevolja je bila – nedostatak ideja.
Mi mahom nismo nešto posebno kreativan svet, iako imamo manuelnu spretnost, pa smo onda sa različitih sajtova skidale mustre i pravile najsličnije moguće (jer baš identičan materijal nije uvek moguće nabaviti u Srbiji).
Osim toga, gledale smo “šta bolje ide” – i od materijala i od “modela” nakita.
Npr. nepristrasnom posmatraču je moglo biti sasvim jasno koja od nas je šta radila – koleginica o kojoj pričam je tada imala oko 30 godina, ja oko 48, a starija koleginica oko 60 – lepo se videlo po “mustrama” koja šta radi :).
Nadalje, bilo je prisutno nešto što je za našu osnovnu profesiju tipično: vrhunska preciznost (jer stomatologija radi na 0.2 mm tačnosti), i vrhunski profesionalizam u isporuci i komunikaciji uopšte.
Ja sam viđala neke radove na Limundu gde se lepo vidi da npr. alke nisu savršeno sastavljene, da štrči ovo i ono – a mi ne samo da smo radile vrlo precizno, nego naša mašina može da zagladi, ispolira i dotera bilo kakav kamen ili metal.
Što se tiče komunikacije i brzine isporuke – kako rekoh, bez toga ne ide. Sasvim isto kao i u našem svakodnevnom poslu, to ponekad zahteva da ste se rodili bez živaca, da odgovarate na beskonačna pitanja i pet puta prepravljate nešto prema željama kupca, ali – kako rekoh – nama je to posao. Ovo je šala šta sve radimo u zubariji svaki dan…:)
Kad se sve presabere, mislim da je primarno bilo praćenje toga šta ide bolje, a šta ne – i rad na tome što se prodaje.
Pošto je sve išlo preko mog Limundo naloga – imam preko 800 (blistavih) ocena zadovoljnih kupaca, a i to je neki značajan momenat kad kupac odlučuje da li će nešto uzeti baš od vas ili ne.
Naši radovi su prodavani uglavnom relativno jeftino, ali smo prodavali i ogrlice od 2-3.000 dinara bez problema; pod uslovom da pravimo ono što se traži kao trend, a ne ono što mi mislimo da je lepo :)).
Nadam se da vam je ovo od neke pomoći ako opet krenete ovim vodama, nama je bilo jako zanimljivo, odmor od svakodnevnog rada, i svi smo kasnije podelili i kućama poneli materijal da raduckamo za našu dušu :).
Hvala na poseti i srećno.
31/07/2014 at 20:32
Hvala na odgovoru draga. Da je rad perfektan, to se vidi. Ja, osim veoma retko ne radim nakit, radim druge stvari, mislim da je prilično kvalitetno. Ali, eto, meni ne ide.
Izvinjavam se zbog familijarnosti, moram napisati da samo ja radim u četvoročlanoj porodici, da mi je pola plate stambeni kredit i da me čeka veliko smanjenje plate, i po osnovu najavljenih mera i minulog rada, 23 godine će mi biti izbrisane, a pomoći niotkuda. Zato mi je i sto dinara veliko, da se proda nešto.
Hvala na razumevanju i oprostite.
27/10/2014 at 17:51
Draga Neno,
ja se vama izvinjavam – jako je lako biti hrabar ako je situacija da jedan posao finansira drugi, makar bio i hobi. U situaciji kao što je vaša, ja sam svojevremeno pozajmila pare i postala privatnik – ali o tome kako i koliko su bila drugačija vremena ne bih ni da počinjem :(.
Hvala vama na poseti.
27/10/2014 at 17:18
A koliko je doprinosa i poreza platila? Da li je to prikazala u poreskoj prijavi? Da li je uopšte registrovala djelatnost?
27/10/2014 at 17:48
Kako zamišljate da ja imam uvid u tuđu poresku prijavu :).
Ovde imate o plaćanju poreza na ovako zarađene pare:
Kada plaćate porez Državi kao fizičko lice ako poslujete preko interneta?
Odličan nick, BTW, nomen est omen.