Da se ne lažemo, u moje doba skroman svet je slabo studirao stomatologiju, Bog sveti zna zašto.
Oni koji su bili rodom iz drugih mesta su odreda živeli u svojim stanovima, svi smo vozili svoja (ne porodična) kola – i to ne bilo kakva: golfove, citroen CX, BMW, poršea…
U mojoj generaciji je od nas 35-toro bilo dva studenta koji su živeli vrlo skromno.
Jedan je bio Crnogorac, peto dete u siromašnoj porodici; dobio je smeštaj u najužasnijem domu u gradu – bio je u sobi sa još dva cimera i još dva “ilegalca”.
Kad sam prvi put bila kod njega, u sobi veličine možda 4×5 m, sa tri kreveta i dva ormana u raspadanju, u čudu sam ga pitala – a gde spavaju ti ilegalci?
E, na šifonjerima, odozgo…
A kupatilo je bilo jedno na spratu, sa slavinama koje cure, kamenim podom i nikakvim grejanjem….
Taj kolega je bio vrlo visok, zgodan, markantan, jako fini, blage naravi, vrlo vredan; tek na petoj godini je dobio smeštaj u novoizgrađenom studentskom domu, njegovoj sreći nije bilo kraja.
Mi smo mu svi došli na useljenje, i mi presrećni.
Dobio je gomile i gomile hrane (znali smo da je željan svega), ćebe, jedan bledo žut firmiran dukser (bio je crnomanjast), od jedne koleginice vazu, i od svih – mali terarijum sa kornjačicom :).
Drugi skroman student je bila malena, riđokosa, kovrdžava devojka sa par pegica na nosu, siroče sa majkom invalidom, koja je putovala svaki dan iz mesta udaljenog oko 30 km.
Uvek je bila isto obučena, imala je samo jedne duboke cipele i jedne letnje sandale koje je nosila svih pet godina…
Uvek vedra, izuzetno inteligentna i energična mala damica, uvek je njena bila poslednja :), a momci su prosto noge lomili za njom – iako je bilo daleko lepših devojaka na fakultetu uopšte….
Za rođendan smo joj poklanjali – udžbenike.
Znate kako je kod nas – neke morate imati jer se čitaju ceo život (anatomija, recimo), a neke morate imati jer su ogromni (interna, farmakologija, stručni predmeti…), uče se mesecima i niko vam ih neće pozajmiti.
Sa prirođenom otmenošću i ponosito se zahvaljivala sa vrlo ozbiljnim izrazom lica, a znali smo da joj srce igra – knjige je mnogo volela.
Bila je sjajan student, da se ne lažemo :).
Danas je Crnogorac hirurg, otac troje dece, živi u inostranstvu; fakultet je završio u roku, sa prosekom tačno 9.00, i otišao odmah…
Ima kuću do koje se dolazi preko (njegovog) jezera.
Kaže da je deci pričao o kornjačici :).
Mala riđokosa je danas načelnik velike stomatohirurške klinike u Belgiji.
Ima pearl effect belog mercedesa, dvoje dece i muža, i jednako je skromna, vredna i vedra kao u ona davna vremena….
Kad dođe, donese nam – knjige :).
Sad nek’ mi neko kaže da Onaj Gore ne gleda…:).
Ilustracije: maisyaagatha.com, lalouver.com
15/10/2010 at 21:30
Ako neshto zaista jako zelish i nemash sumnje da ce ti se to dogoditi ili da cesh tu stvar dobiti, Onaj Gore ce uchiniti da se ta zelja ispuni. Potpisujem da je tako. :)
15/10/2010 at 22:18
Znate, Isuse – sve neke stvari u koje sam duboko, iskreno verovala da su moguće – dogodile su se.
Verujem u vaš potpis :).
Prijatno vam veče, baš me je prijatno iznenadilo da se vi lično pojavite u ovoj skromnoj kući :).
16/10/2010 at 22:36
Lijepa prica…
Socijalna radnica sam po struci, radim sa ljudima "s one strane drustva", uglavnom se susrecem sa siromastvom i duboko sam ubijedjena da je siromastvo nasljedno,skoro kao i neke bolesti.
Upravo zato mojoj sreci nema kraja kad dozivim izuzetak i kad mi se prica lijepo zavrsi.
Eto, cica mica gotova i moja prica… :)
Lijep pozdrav!
16/10/2010 at 23:43
Draga Mimoza,
hvala vam; ja se vama divim; vi možete svakako romane pisati o onome što ja samo spolja vidim, i samo na kratko vreme…
Ako nekad odlučite, volela bih da mi napišete nešto o tome zašto mislite da je siromaštvo "nasledno"; ja imam mnogo teorija na tu temu, ali bi me veoma zanimalo vaše mišljenje, obaška što bi mi bila čast i zadovoljstvo :). Samo ostavite poruku na @zubarica.
Tada nije bilo nasledno.. Znate i sami – pre 30-tak ili 25 godina nije bilo ništa čudno da skromni i/ili nepismeni roditelji imaju itekako obrazovanu i uspešnu decu; drugi kosmos, Mimozo…